Yemeklerimiz

Yemeklerimiz

 

YUVALAMA

Malzeme:

* 500 gr. pirinç
* 300 gr. yağsız çiğköftelik et
* 1 baş kurusoğan
* 500 gr. kemikli yada parça et
* 1 bardak nohut
* 3 bardak süzülmüş yoğurt
* 1 yumurta, 1 yemek kaş. un
* Yeteri kadar su
* Yağ,nane,tuz,karabiber

Hazırlanışı:

Pirinç yıkanıp süzgeçe konur.Soğan ince ince doğranır.et,yıkanmış pirinç, tuz ve karabiber bir kapta karıştırılıp et makinasının 1 numaralı süzeğinde çekilir.Çekildikten sonra, yuvarlanacak kıvama gelinceye kadar yoğrulur ve üzeri ıslak bir bezle örtülür.Hamurdan alınan ceviz büyüklüğündeki parça elde bir 10-15 cm. uzunluğunda bir çubuk haline getirilir.Sonra 0.5 cm. uzunluğunda minik parçalara bölünür.Bu parçalar avuçların için yuvarlanıp top haline getirilir.Tüm hamuru yuvarladıktan sonra kaynayan bir su tenceresinin üzerine oturtulmuş süzgeçe konarak fazla pişmeyecek şekilde haşlanır.Haşlanan yuvarlamalar iyice soğutulur.Diğer taraftan kemikli et nohutla pişirilir ve yuvarlamalar içine atılır.Yemeğin yoğurdu ayrı bir tencerede içine yumurta ve un konarak iyice çırpıldıktan sonra pişirilir.Kaynamaya yakın diğer malzeme yavaş yavaş yoğurdun içine konur.Bir taşım kaynadıktan sonra ocak kapatılır.Bir tavada yakılmış ve üzerine kuru nane dökülmüş yağ pişen yemeğin üzerine dökülür.Yemek servise hazırdır.

 

FİRİK PİLAVI

 

Malzeme:

* 1 kg. kemiksiz yağsız koyun eti
* 1 kase pilavlık bulgur
* 1 kase firik
* 1 yemek kaşığı biber salçası
* 1 yemek kaşığı domates salçası
* Karabiber ve tuz
* 1 su bardağı nohut
* 1 su bardağı zeytinyağı
* Yeterince su

Hazırlanışı:

Koyun eti bir tencereye konur, yıkanır, üstünü örtecek kadar suyla ateşe konur. Köpükleri üstüne birikince (kaynamaya başlarken) alınır. Tuz atılır. Akşamdan ıslatılmış nohutlar, domates ve biber salçası, karabiber ilave edilir. Etler yumuşayıp yenecek hale gelince süzülür. Suyuna ayıklanmış bulgur ve firik atılır ve pişirilir (üstünü iki parmak geçecek kadar suyu olmalıdır). Suyunu çekip biraz demlendikten sonra yağı gezdirilir (bir çay bardağı). Nohutları karıştırılır. Etler kızgın yağ konulmuş tavaya atılarak her tarafları nar gibi kızartılır. Pilav servis tabağına alınır. Üstü kızartılmış etlerle kapatılır. Turp - tere - çoban salata ayran gibi şeylerle servis edilir.(Canan Direkçi)
NOT: Firik pilavı kıymalı da olur. Yarım kg. kıyma kavrulur. 2 orta soğan doğranıp o da üstüne ilave edilir. Soğanlar pembeleşince salçaları, karabiber ve tuzu ilave edilir. Kaynamaya başlayınca (suyu konduktan sonra) Bulgur ve Firiği ilave edilir. Suyunu çekince demlendirilip servis yapılır. Kıymalı Firik Pilavı daha lezzetli olur.

 

İMAM BAYILDI

 

Malzeme:

* 5 adet patlıcan
* 5 adet domates
* 3 baş kuru soğan
* 2 baş sarımsak
* 5 adet yeşilbiber
* 1 yemek kaşığı domates salçası
* 100 gr. çam fıstığı
* 1 litre ayçiçek yağı
* 4 adet yeşil biber
* 125 gr. margarin
* Arzuya göre kırmızı biber, karabiber ve tuz.

Hazırlanışı:

Soğan, domates, yeşil biber, ince ince doğranır. Az miktar yağda sırayla çam fıstığı, soğan, domates, biber, sarımsak atılarak kavrulur ve salça ilave edilir (sos hazırdır). Patlıcanlar boydan hafifçe bıçakla yarılır. Tavaya yağ konur ve ısıtılır. Sonra patlıcanlar yağın içine atılır ve iyice soldurulur. Solan patlıcanlar yağdan çıkarılır ve fırın tepsisine dizilerek içleri genişletilir. Hazırlanan sos patlıcanların içine doldurulur. Patlıcanların üzerine ince kıyılmış birer parça domates ve biber süs olarak konur, fırında hafifçe ısıtılıp servise sunulur.

 

KARNIYARIK

 

Malzeme:

* 5 adet patlıcan
* 250 gr. kıyma
* 4 baş kuru soğan
* 1 baş sarımsak
* 1 çorba kaşığı tuz
* 1 tatlı kaşığı karabiber
* 1 yemek kaşığı salça
* 2 adet domates
* 4 adet yeşil biber
* 125 gr. margarin
* 1 litre su

Hazırlanışı:

Patlıcanlar soyulur tüm olarak sıvı yağda kızartılır. Daha sonra bir tepsiye dizilir ve içleri doldurulacak şeklide açılır. Margarin bir tencereye konur sırayla ince kıyılmış soğan, sarımsak, 250 gr. kıyma ilave edilir. Kıyma kavrulduktan sonra biber, domates ve salça konur, 1 litre su ilave edilip 15 dakika kaynatılır. Bu karışım açılmış olan patlıcanların içine doldurulur. Daha sonra üzerine domates ve biber koyup fırında 20 dakika pişirilir. Yemek servise hazırdır.

 

MİMBAR veya BUMBAR 

 

Malzeme:

* 4 adet koyun mumbarı
* 300 gr. orta yağlı kuzu kıyma
* 2 su bardağı bulgur
* 2 çorba kaşığı domates salçası
* 2 yemek kaşığı pulbiber
* 1 orta boy ince doğranmış soğan
* 10 ortaboy domates
* 10 diş ezilmiş sarımsak
* 2 su bardağı et suyu
* yeteri kadar tuz, karabiber ve tarçın

Hazırlanışı:

Mumbarlar iyice yıkanarak tersi çevrilir. Tersi çevrilen mumbarlar tuzla iyice ovularak temizlenir. Temizlenen mumbarlar bir tencerenin içerisinde, tuzlu suda 3 saat dinlendirilir. Kıyma, bulgur, salça, karabiber, tuz, tarçın, soğan, sarmısak karıştırılarak 10 dakika yoğurulur. Bu harç bir huni yardımı ile mumbara doldurulur ve mumbarlar düdüklü tencereye dizilir. 2 su bardağı etsuyu içine 1 kaşık salça ve bir kaşık pul biber, yeteri kadar tuz konularak sos haline getirilir ve mumbarların üzerine dökülür. Kısık ateşte 30 dakika pişirildikten sonra servise hazır hale getirilir.

 

Meyhane Pilavı

 

Malzemeler:
400 gr Bulgur
150 gr margarin
400 gr Kuzu kuşbaşı
150 gr Soğan
2 tatlı kaşığıTuz
1/2 tatlı kaşığı Kırmızı biber
200 gr Domates
50 gr Sivri biber
1 2/3 bardak Et suyu

HAZIRLANIŞI :
Ön hazırlık olarak soğanı ayıklayıp, küçük küpler halinde doğrayın. Domatesi, kabuğunu soyup çekirdeklerini temizledikten sonra iri zar biçimi doğrayın. Biberin sap ve çekirdekli kısımlarını kesip atın. Yıkayıp kuruladıktan sonra, halka biçimi doğrayın.
Yağın yarısını küçük bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızınca küçük kuşbaşı doğranmış kuzu etlerini koyun. Kevgirle sık sık karıştırarak birkaç dakika pişirin. Soğanı ilave edin. Yine sık sık karıştırarak, 5-6 dakika daha pişirin. Tuzu, kırmızı biberi ve domatesleri ilave edin. Ara sıra karıştırarak birkaç dakika daha pişirin. Üzerini örtecek kaçlar su ilave edin.
Ateşi kısın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Etleri, 20 dakika ağır ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Tencereyi ateşten alın. Et suyunu bir taşım kaynatın. Bir kenarda sıcak olarak bekletin.
Yağın kalan yarısını orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca biberi katıp, karıştırarak birkaç dakika pişirin.
Bulguru ilave edin. Sık sık karıştırarak 4-5 dakika kavurun. Domates soslu etleri, sosuyla birlikte, bulgura ilave edin. Sıcak et suyunu verip, 2-3 dakika kaynamaya bırakın. Kevgirle birkaç kere karıştırın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Ateşi iyice kısın. Bulguru 10 dakika, suyunu iyice çekinceye kadar pişirin.
Ocağı kapatın. Tencerenin kapağını açıp, meyhane pilavının üzerine temiz bir bez örtün. Kapağı tekrar kapatın. Pilavı bu şekilde ocak üzerinde 10 dakika demlendirin.

 

KABAK MUSAKKA

 

Malzeme:

* 1 kg. taze kabak
* 500 gr. az yağlı kıyma
* 150 gr. Yeşil biber
* 3 adet kuru soğan
* 4 adet domates
* 1 yemek kaşığı salça
* 2 ç ay kaşığı yağ
* Az su
* Arzuya göre kırmızı biber, karabiber ve tuz .

Hazırlanışı:

Kabaklar halka şeklinde doğranıp yağda kızartılır ve fırın tepsisine dizilir. Öte yanda az yağla kıyma kavrulur. Kıymaya soğan, yeşil biber yeterince tuz, salça, su ilave edip kaynatılır. Bu malzeme fırın tepsisindeki kabağın üzerine boş altılır. Üzerine halka şeklinde kesilmiş domates dizilir. Fırında domatesler kızarana (yaklaşık 30 dakika) kadar pişirilir. Yemek servise hazırdır.